Łapiemy oddech, Szczeliniec Wielki

2 lata temu mieliśmy wybrać się na weekend do Kopenhagi. Niestety linia lotnicza zmieniła nam loty tak, że na miejscu bylibyśmy raptem 6 godzin. Odpuściliśmy.
W tym roku, na swoje 22 urodziny dostałam w prezencie wycieczkę do stolicy Danii. Niestety w tym samym czasie wybuchła epidemia. Odpuściliśmy.
Zostało kilka luźnych dni, postanowiliśmy ruszyć w Góry Stołowe i odciąć się choć na chwilę od bombardujących nas zewsząd informacji.
Pomalutku zbieramy sobie stempelki w książeczce KGP, w drodze do Kudowy Zdrój zatrzymujemy się w Górach Bardzkich. Czy ktoś kiedyś o nich słyszał? Pewnie tylko Ci, którzy wspinają się na Kłodzką Górę. I teraz uwaga…
Rok temu byliśmy pod najwyższym szczytem owych gór, ale „parking” na Przełęczy Kłodzkiej jakoś nie wzbudził naszego zaufania. Odpuściliśmy.
Tym razem ryzykujemy, porzucamy auto i wspinamy się pod pierwsze i jedyne strome podejście. A kilkaset metrów dalej okazuje się, że szlak jest nie do przejścia. Torują go powalone drzewa i uniemożliwiają odczytanie oznakowania. No i odpuszczamy.
Do 3 razy sztuka.

NAJWYŻSZY SZCZYT GÓR STOŁOWYCH

KARŁÓW (754 m n.p.m.) – UCHO IGIELNE – SCHRONISKO NA SZCZELIŃCU (913 m n.p.m.) – TRON LICZYRZEPY (919 m n.p.m.) – SŁOŃ – KARŁÓW

TRUDNOŚĆ

łatwy

PRZEWYŻSZENIE

218 m

CZAS PRZEJŚCIA

1 – 2 godziny

DŁUGOŚĆ

3,5 km

TYP

w dwie strony 

Samochód pozostawiamy na parkingu w Karłowie, jest ich kilka, więc będzie w czym wybierać. Chyba, że przyjeżdżacie tak jak my, poza sezonem, wtedy musicie chwilę się pokręcić aby znaleźć ten czynny. 
Trasa na Szczeliniec prowadzi (podobno) po 665 schodach. Nie wiem, nie liczyliśmy ich, ale jest ich sporo. Tak samo dużo jest zielonych barierek, które wyznaczają drogę, w zimie, kiedy skały są oblodzone są na pewno pomocne. 
Po drodze mijamy skały o różnych wielkościach i kształtach, te bardziej charakterystyczne są opisane tabliczkami. 
I tak sobie idę, podziwiam to co dookoła, odkładam aparat od twarzy, patrzę… A tu schronisko. Ale to już? Przejście od samochodu do Szwajcarki, zajęło nam 36 minut. Nie ukrywam – byłam zawiedziona, że to już. Okazuje się, że większą satysfakcję ze zdobycia szczytu mam wtedy gdy – upocę się, usapię i jeszcze wkurzę, że po co ja w ogóle tam idę.
Miejsce charakterystyczne, wyróżniające się swoim położeniem spośród innych polskich schronisk. Myślę, że największe wrażenie robi o wschodzie lub zachodzie słońca. Następnym razem zdecydowanie zostajemy tam na noc.
Szczeliniec Wielki, nawyższy szczyt Gór Stołowych zdobyty! Za pierwszym podejściem. Pieczątka jest, to i nagroda być musi. Wjeżdżają naleśniory i uwaga… Wegański gulasz, nawet nie byłam głodna, ale musiałam wesprzeć taką pozycję w menu!

Wstęp na dalszy odcinek trasy poza sezonem jest bezpłatny, ale też na własną odpowiedzialność. Są Kaczuszki, Słoń, Koński Łeb i inne twory skalne oraz fajne punkty widokowe. My na pewno tej trasy nie przeszliśmy tak jak powinniśmy, w wielu miejscach jeszcze zalegał śnieg, a kilka bramek było zamkniętych na kłódkę. Musieliśmy złamać, więc zasadę, że szlak jest jednostronny i wrócić tą samą trasą.

szczeliniecwielki

Podsumowując – zrobiliśmy 1000 kilometrów żeby zdobyć jeden szczyt. Nasz pobyt miał być dłuższy, ale zmieniająca się sytuacja w kraju napędziła nam stracha i pognaliśmy czym prędzej do domu. 
Szczeliniec to góra łatwa do zdobycia i unikatowa. Podczas trasy nie spotkaliśmy żadnych ludzi, poza trzema Czechami w schronisku. Dzięki temu przez ten jeden dzień udało się nam choć trochę przewietrzyć głowy i pobyć w samotności w gęstym lesie.

I dorzucam jedną ciekawostkę, którą odkryłam podczas tworzenia tego wpisu, czyli będąc już w domu. Najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego jest Tron Liczyrzepy, który mieści się na tej płatnej w sezonie trasie, za schroniskiem. My tam wleźliśmy, zrobiliśmy zdjęcia widoków i poszliśmy przypozować pod schroniskiem. Zgadnijcie skąd trzeba mieć fotkę do zaliczenia szczytu w KGP?

MARZEC 2020

10 thoughts on “Łapiemy oddech, Szczeliniec Wielki

 1. Serce 9 sierpnia 2021

  I’d must examine with you here. Which isnt one thing I usually do! I enjoy reading a put up that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 2. Links.M106.COM 18 września 2021

  Wow! Thank you! I continuously wanted to write on my blog something like that. Can I include a portion of your post to my site?

 3. NAFTA.XMC.pl 30 września 2021

  Thanks for taking time for sharing this article, it was fantastic and very informative. as a first time visitor to your blog

 4. Psychologia Opis 12 października 2021

  I must say, I think your really on point with this, I can’t say I am completely on the same page, but its not big of a deal.

 5. Helath Diet 12 października 2021

  Im happy I found this weblog, I couldnt find any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible feel free to let me know, im always look for people to test out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 6. Ziemniaki 17 października 2021

  Currently its the best time to create some plans for the long run and it is time to enjoy. I have learn this put up and if I could I desire to recommend you few interesting things or suggestions. Maybe you can publish next articles referring to this post. I hope to read even more issues related to it!

 7. Office Furniture 25 października 2021

  Ive been meaning to read this and just never got a chance. Its an issue that Im very interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a excellent blogger, 1 of the very best that Ive seen. This weblog unquestionably has some facts on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this things to light.

 8. Tomek Michałowski 3 listopada 2021

  Hello 🙂 I am Tommy, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this brilliant post Have you considered promoting your blog? add it to SEO Directory right now 🙂 http://www.links.m106.com

 9. Tomasz Michalowski 5 listopada 2021

  Im curious if you ever have problems with what people post? Honestly the internet used to be like a different place, although it seems to be changing for the better. What do you think? Have you considered promoting your blog? add it to SEO Directory right now 🙂

 10. Michałowski Tomasz 14 grudnia 2021

  Sometimes seeing another person’s point of light enlighten my very own vision. I’m not going to going to say what everybody else has already stated, however i must say, I cant believe how a lot of this I just wasnt aware of .Thanks for publishing more info to this matter for us.

Comments are closed.